"Активи України"
Ресурси Вінничини

Юлія Ковалів: про реформу інтелектуальної власності та чому вона необхідна для розвитку економіки

0

222222222Перший заступник Міністра Юлія Ковалів розповіла про реформу інтелектуальної власності (ІВ) та чому вона необхідна для розвитку економіки та євроінтеграції України. Детальніше читайте колонку Юлії на ЛІГА.net 

 

Після брифінгу, на якому Міністерство економічного розвитку і торгівлі України презентувало перші кроки реформи у сфері інтелектуальної власності (ІВ), журналістка запитала мене: Ось, мовляв, Ігор Шевченко зареєстрував як торгову марку “Шевченко”. Чи означає це, що ніхто тепер не може використовувати прізвище Шевченко? І хто в цьому випадку захистить права Тараса Шевченка?

 

 

 

 

Звичайно, використовувати прізвище ніхто не заборонить. І Кобзар теж може бути спокійний. Будь-яка торгова марка реєструється тільки як відмітний знак для товарів і послуг в рамках окремо взятої категорії. Тобто ви можете зареєструвати ТМ “Шевченко”, наприклад, для виробництва морозива. Або для бренду одягу. Точно так само як запатентувати свій винахід чи промисловий зразок.

 

 

Але в Україні деяким діячам вдається зареєструвати патент навіть на те, що було створено задовго до них. Наприклад, львів’янин кілька років тому зареєстрував патент на вішалку. І став через суд вимагати від імпортерів виплати роялті за ввезення вішалок в країну. Це – яскравий приклад так званого “патентного троллінгу”. В Україні були випадки подібного “патентування” ящика для бананів, піпетки для ліків та інших популярних товарів.

 

 

Львів’янин кілька років тому зареєстрував патент на вішалку. І став через суд вимагати від імпортерів виплати роялті за ввезення вішалок в країну. Тролі серйозно заважають імпортерам і ведуть нечесну конкурентну боротьбу. І вони будуть водитися у нас до тих пір, поки ми не наведемо порядок у законодавстві. Це ж стосується і інтернет-піратства. Поки ми залишаємося одними з лідерів за рівнем порушень авторських прав, інвестори до нас не поспішатимуть. Адже ІС – це ключовий актив, особливо в інноваційних галузях. І ми як держава повинні гарантувати захист цього активу.

 

 

Довгий час ми ставилися до інтелектуальної власності як до належного. Наші колеги говорять, що питання захисту ІВ серйозно розглядається урядом вперше за 12 останніх років. Діяти потрібно оперативно. По-перше, ми дали обіцянку в рамках договору про Асоціацію з ЄС. А по-друге, саме сьогодні, коли увага всього світу прикута до подій в Україні, ми повинні показати, що здатні проводити реформи.

 

 

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України підтримують українські компанії, представники міжнародного бізнесу та експерти, які брали активну участь у розробці законодавчих ініціатив. Тепер – черга за парламентом.

 

 

У вересні Мінекономразвітія подає 5 законопроектів, які закладуть нормативну базу для реформи сфери інтелектуальної власності. Мова йде про:

  • Введенні досудової захисту авторських прав в Інтернеті. Це дозволить правовласникам більш ефективно боротися з піратами.
  • Відкритті баз даних про реєстрацію торгових марок та промислових зразків, щоб припиняти дії “патентних тролів”. До речі, 21 серпня Держслужба інтелектуальної власності вже відкрила online-доступ до інформації про заявки на реєстрацію торгових марок.
  • Однозначному врегулюванні прав на розробку ПЗ. Цього кроку дуже чекають наші IT-шники. Іноді щоб внести правки в код доводиться запитувати згоду у співробітників, які працювали в компанії рік тому. Ці абсурдні норми потрібно міняти.
  • Забезпеченні прозорості збору та розподілу авторських винагород. Для бізнесу це означає скасування необґрунтованих зборів. А для авторів – гідну оплату їхньої праці

 

 

Нас підтримують українські компанії, представники міжнародного бізнесу та експерти, які брали активну участь у розробці законодавчих ініціатив. Тепер – черга за парламентом.

 

 

Звичайно, боротьбою з піратством і патентними тролями задоволені не всі. Лобісти обов’язково почнуть прикривати грошові інтереси турботою про особистих даних. Або захистом принципу свободи в Мережі. Але ми вважаємо, що єдиний спосіб навести порядок – це проводити реформу відкрито, публічно і послідовно. Потрібно вчитися вести бізнес по-європейськи.

 

 Джерело: liga.net

[Голосів: 0    Середня оцінка: 0/5]
Comments:

Залишити коментар