"Активи України"
Ресурси Вінничини

Якими рисами має володіти сучасний комплаєнс-уповноважений

0

business teamwork - business men making a puzzleПісля того як Руаль Амундсен у 1911 році став першою людиною, що досягла Південного полюсу, зробивши Норвегію країною першовідкривачів Антарктиди, британський полярний дослідник сер Ернест Шеклтон спорядив експедицію, метою якої став перетин цього материка по південному полюсу, чого раніше не робив ніхто. Він назвав свій корабель «Endurance» (у перекладі: стійкий, витривалий). При виборі назви судна Шеклтон використав девіз своєї сім’ї «Fortitudine vincimus», що з латині перекладається як «Стійкістю переможемо».

 

Кажуть, що для набору екіпажу він розмістив оголошення такого змісту: «Потрібні чоловіки для ризикованої подорожі. Низька заробітна плата, мороз, довгі години в повній темряві. Безпечне повернення є сумнівним. Честь і визнання в разі успіху». На оголошення відгукнулось більше 5000 чоловік, які мали бажання бути частиною його екіпажу з 26 осіб. При цьому, після того як екіпаж було сформовано, на борту виявився ще один чоловік, який прокрався на корабель таємно.

 

Подорож складалася майже так, як зазначалось в оголошенні. На відстані лише 100 миль від місця запланованої висадки в Антарктиці, «Endurance» оточила крига. Близько 10 місяців, корабель дрейфував серед льодовиків, поки не був роздавлений. Вимушені покинути корабель, люди жили на крижинах, перетягуючи за собою на санях три рятувальні човни до тієї пори, поки не досягли відкритої води. Після цього вони пливли протягом семи безсонних ночей, доки не висадились на невеликий смужці негостинної землі, під назвою Острів Слона. Звідти Шеклтон разом з п’ятьма чоловіками вирушив до острова Південна Георгія, що знаходився за 800 кілометрів. Вони таки досягли острова, проте змогли висадитися лише на безлюдній його частині. Шеклтон та двоє його людей перетнули острів пішки та отримали необхідну допомогу. В кінцевому рахунку їм вдалося врятувати усіх 27 членів екіпажу.

 

Один з врятованих сказав: «Я не можу пригадати суті наших дискусій або будь-які аргументи, що наводилися під час узгодження подальших дій. Ми були у повному безладді, проте бос виявився людиною, яка змогла нас витягнути». Сьогодні стиль керівництва Шеклтона є предметом декількох книг. Тому розгляд уроків, винесених з його історії може бути корисною справою. У той час як на сьогодні існує ледь не «автострада» на Південний полюс, залишаються інші пересічені місцевості, які ми маємо перетинати. Образно кажучи, вони включають складні правові та нормативні ландшафти, що в теперішній час мають бути пройдені, як державними, так і приватними компаніями. Хто ж є їх Шеклтонами?

 

 

img1960453_investitsii_v_nematerialnyie_aktivyi

 

Протягом останніх 10 років спостерігається швидке збільшення кількості керівників комплаєнс-підрозділів (підрозділів, які відповідають за дотримання корпоративної політики та протидіють різного роду зловживанням, в тому числі корупційним, у великих компаніях, організаціях, фінансових установах та ін.). Їх називають CCO (chief compliance officer далі Керівник), і покладають на них функції з керівництва та управління процесами дотримання певних норм, зокрема юридичних, у середині компанії (установи, організації). Оскільки така посада в розвинених компаніях є відносно новою, варто розглянути характеристики ефективного Керівника, які полягають у наступному:

 

 

 1. Чесність. Чесність є рисою, яка тісно пов’язана з моральними якостями. Вона необхідна кожному працівнику а особливо керівникам, які кажуть іншим, що робити,

 

 • подають приклад підлеглим своїми словами та вчинками. Важливість чесності в Керівника, можливо, краще зрозуміти, розглянувши протилежну рису: лицемірство. Було б дуже ризиковано, наприклад, мати Керівника, який не відповідає вимогам правових норм, правил компанії або її внутрішньої політики. Шеклтон демонстрував свою чесність з самого початку експедиції. Коли Великобританія 4 серпня 1914 року вступила у Першу світову війну, Шеклтон провів консультації зі своїм екіпажем, після чого запропонував послуги свого корабля з екіпажем Уряду зі словами: «Серед нас достатньо тренованих та досвідчених людей, які зможуть забезпечити виконання нашим кораблем функції есмінця». Відповідь прийшла по телеграфу одним словом: «Продовжуйте». Шеклтон був готовий пожертвувати всім для загального блага.

 

 1. Сміливість. Керівники повинні мати сміливість вести дискусії з вищим керівництвом, коли виникають ситуації, що потребують підвищеної уваги. Це дуже важлива риса, оскільки багато людей, які хоч і є фахівцями, можуть злякатися або не втручатися в ситуацію через страх втратити своє робоче місце. У випадку Шеклтона, його сміливість у прийнятті важких рішень була продемонстрована під час полярної експедиції, в якій він був на відстані ста миль від великої мети: підкорення Південного полюсу для Британії, але повернувся, щоб врятувати життя членів свого екіпажу. Пізніше британський дослідник Роберт Скотт прийняв протилежне рішення,

 

 • разом зі своїми людьми загинув після досягнення Південного полюса. «Рішення Шеклтона повернути назад було більш ніж виявом особливої мужності; воно свідчило про наполегливий оптимізм, який був наріжним каменем його характеру. Життя завжди зможе надати більше шансів».

 

 1. Присутність. Керівник повинен мати можливість брати участь у засіданнях за участю вищого керівництва, чітко визначати комплаєнс-ризики і забезпечувати прийняття відповідних рішень. Щоб зробити це, Керівник повинен бути безпосередньо підзвітним вищому керівництву (Раді директорів). Якщо таких можливостей немає, Керівник повинен хоча б мати можливість працювати автономно або ж, на додаток, мати доступ до системи звітності вищого управлінського складу. Більшість Керівників не мають таких можливостей, але вони потребують цього. Шеклтон мав такі можливості, оскільки крім сприяння в наборі екіпажу, він отримав фінансову підтримку експедиції від Уряду, Королівського географічного товариства, різних освітніх закладів та меценатів.

 

 1. Сильні аналітичні здібності, знання та розуміння законів і правил.

 

Юридичний досвід має вирішальне значення при розробці та внесенні до нормативно-правового поля змін, потреба у яких постійно наростає у всьому світі. Чим складнішою є нормативне середовище, тим більшою є потреба у юристі на чолі комплаєнс-підрозділу. Тим не менш, це не є обов’язковою вимогою, адже є приклади дуже успішної діяльності Керівників, які при цьому не є юристами. Всі ці Керівники мають дуже сильні здібності до аналітики та розуміння законів і правил. Шеклтон став мореплавцем не навчаючись цьому спеціально, а здобуваючи навики безпосередньо «на щоглі». Керівники повинні вміти переміщуватися по карті глобальних правил.

 

 1. Увага до деталей і глобальне бачення. Керівники повинні бути уважні до деталей, але не настільки, щоб у них загрузнути і, як кажуть, «не бачити лісу за деревами». Стиль керівництва Шеклтона став невід’ємним атрибутом його, як лідера. «До слова, він не був з тих, хто зосереджує увагу лише на великих та захоплюючих речах. Якщо обставини вимагали, він брав участь у будь-якій справі особисто, вникаючи у суть справи до найдрібніших деталей, при цьому він мав нескінченні запаси терпіння та наполегливості, які він використовував у всіх питаннях, що пов’язані з благополуччям його людей».

 

 1. Лідерство. Керівники повинні підібрати гарних працівників у свою команду, задати правильний тон роботи комплаєнс-підрозділу і самому бути прикладом в її організації. У складній ситуації, коли увесь екіпаж був змушений пересісти на рятувальні човни та відпливти до Острова Слонів, Шелктон проявив справжні лідерські якості. «Практично з того часу сер Ернест почав керувати експедицією в критичній ситуації днями та ночами», пише один з членів екіпажу.

 

 1. Ділова хватка. Керівник повинен володіти діловою хваткою і бути спроможним працювати з командою виконавців, для забезпечення успішного функціонування компанії в умовах повної відповідності юридичним та регулятивними нормам. Шеклтон використовував креативні (на той час) ідеї, такі як комерційне розповсюдження новин про його експедицію та продаж прав на здійснення фотозйомки.

 

 1. Робота в команді. Керівник повинен бути готовий працювати з усіма в організації, оскільки комплаєнс не є роботою однієї людини. У кожній критичній точці в історії виживання Шеклтона, він робив себе частиною рятувальної команди.

 

 1. Проактивність. Керівнику необхідно вміти прогнозувати ситуації, зокрема передбачати потенційні порушення законів, нормативних актів і внутрішніх правил. На жаль, порушення часто виявляються після їх вчинення, тому успішні дії щодо забезпечення дотримання норм можуть бути забезпечені за рахунок ефективного прогнозування порушень та запобігання нанесенню шкоди репутації компанії. Капітан Уорслі писав, що в середині зими Шеклтон говорив йому: «Шхуні залишилось недовго … корабель не може уціліти в таких умовах, шкіпере. Це питання кількох місяців, а можливо лише декількох тижнів або навіть днів … але повністю нас обступивши, лід трохи протримає судно на поверхні».

 

 1. Реактивність. Керівник повинен бути хорошим кризовим менеджером, в умовах коли проблема дотримання правил дійсно існує. Корабельний лікар Олександр Маклін, писав: «Він не зривався на усіх … він просто і спокійно казав нам, що ми повинні зимувати серед дрейфуючих льодовиків, пояснив небезпеки та можливості, що виникатимуть в такій ситуації; ніколи не втрачав оптимізму, і готувався до зими».

 

Назва корабля, «Витривалий», відображає суть того, що Шеклтон і його люди продемонстрували під час експедиції. Хоча місія Шеклтона була провалена (вони навіть не досягли Антарктиди), через його героїчне керівництво екіпажом ця історія надихнула багатьох. Шеклтон писав, що його команда, незважаючи на «темні дні та …

 

безперервні небезпеки, ніколи не падала духом і виконувала свою роботу». Незважаючи на складнощі актуальних юридичних та нормативно-правових ландшафтів, Керівники в наш час повинні робити те ж саме, що й робив Шеклтон.

 

 Автори: Анастасія Келлі, Сьюзан Фолсом

 Завантажити статтю “10 рис гарного керівника комплаєнс-підрозділу: уроки з полярних досліджень”

 

Адаптований переклад статті «10 traits of a good chief compliance officer: Lessons from polar exploration», розміщеної на www.insidecounsel.com

[Голосів: 1    Середня оцінка: 1/5]
Comments:

Залишити коментар