Революційну модель реформування системи оподаткування презентував доктор економічних наук, професор, голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів Олександр Кендюхов на закритій зустрічі учасників Національної платформи малого і середнього бізнесу, що відбулася 15 травня в Києві.
Так, реформа передбачає повну відміна ПДВ, податку на прибуток та «спрощеного» оподаткування доходів малого бізнесу, тобто бізнес повністю звільняється від податків, пов’язаних з отриманням підприємницького доходу.
Замість скасованих податків на дохід вводиться податок на покупку (витрати) у розмірі 3-4% від вартості покупки, який сплачує будь-який покупець. При цьому обов’язковими технічними умовами є електронна система платежів, електронні гаманці і державні касові термінали.
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
Презентація викликала резонанс серед професійної спільноти та ряд деталізуючих питаннь серед учасників Національної платформи МСБ. З опозиційною позицією виступив експерт проекту USAID “Впевнений бізнес – заможна громада” Олександр Вінніков.
За його словами, ідеї, що викладені у презентації, можуть увести об’єднання МСП на шлях утопічних або деструктивних псевдореформ. Адже ідеї переходу до оподаткування витрат замість оподаткування доходів зазнали фундаментальної критики ще в 1990-х роках, і тепер сприймається переважно як наукове ретроградство.
Серед контраргументів експерта:
1. Запропонована система виглядає справедливою лише з механічної точки зору. Так, нівелюються цілі витрат та різниця між витратами та інвестиціями. Наприклад, купити новітній верстат чи комп’ютер все одно, що купити третю яхту або “мерседес”. Нівелюються і різні соціальні обставини. Той самий третій “мерседес” оподатковується так само, як товари “прожиткового кошику” для осіб з низькими доходами.
2. Запропонована система вимагає “каскадного оподаткування” або монополізму. Що складніше ланцюжок постачальників, особливо технологічної продукції, то більше платежів треба в інших, мирних цілях: Північна Корея, Гаїті, Конго (Заїр) і ще кілька осередків африканського соціалізму, де, скажімо, електрика є і буде дефіцитом попри доступні ресурси.
3. Майже гарантована втеча капіталу в країни, де інвестиції та деякі інші витрати не оподатковуються (в т.ч. податкова конкуренція, зокрема, 160+ країн, де застосовується ПДВ).
4. Відсутність компенсаторів для бюджету, критичне ускладнення адаптації до податкових директив ЄС та виконання договорів про усунення подвійного оподаткування.
Сьогодні особливої актуальності набуває потреба напрацювання консолідованої позиції бізнес-спільноти. Саме тому Національна платформа МСБ запрошує Вас до відкритого голосування щодо варіантів реформування податкової системи. Візьміть участь в опитуванні!
[Голосів: 2 Середня оцінка: 5/5]